poniedziałek, 9 września 2013

Afryka Wschodnia: kolej wschodnio-afrykańska będzie dłuższa na podstawie Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych


Kenia: Oficjalna zapowiedź rozbudowy wschodnio-afrykańskich kolei


9.09.2013. Zapowiedziano utworzenie kolei łączącej Kenię, Ugandę i Rwandę. Ponadto planowana jest budowa tras łączących Kenię z innymi sąsiednimi państwami. Oficjalny projekt ma zostać przedstawiony opinii publicznej w listopadzie, a inwestycja zakończona w 2018 roku.

Podczas Drugiej Konferencji Infrastruktury, która odbyła się w Mombasie zapowiedziano rozbudowę połączeń kolejowych w regionie Afryki Wschodniej. W spotkaniu uczestniczyli prezydenci Kenii, Ugandy i Rwandy, a także przedstawiciele Burundi i Sudanu Południowego.

Największym projektem jest budowa kolei na trasie Mombassa-Nairobi-Kampala-Kigali, która połączy ze sobą Kenię, Ugandę oraz Rwandę. Prawdopodobnie linia zostanie także przedłużona z Kigali do stolicy Burundi-Bużumbury. Szczegółowy projekt inwestycji ma zostać opracowany do końca listopada. Ukończenie linii zaplanowano wstępnie na marzec 2018 roku.

Aktualnie na tym obszarze istnieje już połączenie kolejowe między Kenią i Ugandą. Jednakże jest ono w złym stanie technicznym i wymaga renowacji. Ponadto część połączenia będzie poszerzana do standardowego rozstawu torów. Zapowiedziano także budowę 1400 km odcinka na terenie Kenii z portu w Lamu do Lokichoggio. To połączenie do miejscowości znajdującej się na pograniczu z Etiopią oraz Sudanem Południowym umożliwi bezpośredni transport kolejowy między Nairobi i Dżubą.

Zgodnie z zapowiedziami przed kolejnym szczytem, który ma się odbyć w październiku, dojdzie do podpisania oficjalnego porozumienia dotyczącego budowy trasy, przez odpowiednich ministrów Kenii, Ugandy oraz Rwandy. Realizacja tych projektów z pewnością przyczyni się do wzrostu gospodarczego na terenie Afryki Wschodniej. Jest to kolejna inwestycja o charakterze międzynarodowym na tym obszarze, co świadczy o polepszającej się współpracy państw regionu.

Na podstawie: allafrica.com, xinhuanet.com
Zdjęcie za: wikimedia.org (dzieci na stacji w Jinja, Uganda)

Michał Tul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz